לימודים
רץ ברשת

מורה פרטי ‏לפסיכומטרי תופעה חדשה

מערכת Netdex יצאה לבדוק

התרגלנו כבר מזמן למורים פרטיים בהרבה תחומים, עזרה לתלמידי בתי הספר, בהכנה לבחינות בגרות, עזרה לסטודנטים ועוד. אולם, למבחן הפסיכומטרי היה זה ‏אך נדמה שניתן ללמוד רק לבד וששיעורים פרטיים עם מורה פרטי לא יוכלו לסייע. והנה בשנים האחרונות ‏אנו עדים להתפתחות מפתיעה בעניין זה, יותר ויותר מקרים בהם צעירים העומדים בפני הבחינה הפסיכומטרית לוקחים מורה פרטי. קורסי הכנה לפסיכומטרי ומכונים שונים קיימים כבר שנים, אז מה הסיבה לפריחה של המורים הפרטיים בתחום?

מה הן הסיבות להתפתחות התופעה:

לאחר ששוחחנו עם מספר מורים פרטיים לפסיכומטרי, להלן הסיבות העיקריות שמציינים המורים הפרטיים:

 1. לימוד אסטרטגיות למידה –  עושה רושם שיותר ויותר צעירים צריכים סיוע בלימוד של "אופן הלימוד", כלומר "אסטרטגיית למידה". יתכן שבעבר החשיבות לנושא זה או ששיטות הלימוד במערכת החינוך הצליחו במידה מסוימת ללמד את התלמידים כיצד ללמוד למבחן, כעת ישנם תלמידים רבים שמוצאים עצמם אבודים למול מבחן שהם צריכים ללמוד לקראתו לבד והקורסים הסטנדרטיים שנמצאים בשוק נותנים מענה שווה לכולם, פחות ממוקדים באינדיבידואל של התלמיד, פחות גמישים ופחות קשובים לצרכים האישיים של כל תלמיד ותלמיד ולאתגרי הלמידה הייחודיים לו. לכן יותר ויותר תלמידים פונים למורים פרטיים מנוסים בשביל לדעת מהן הדרכים הטובות ביותר להתכונן למבחן הפסיכומטרי, אילו חומרים צריך לדעת, מהם התרגילים האפקטיביים ביותר וכיצד למעשה ניתן לקבל ציון גבוה.
 2. הישגים גבוהים – מאחר ומבחן הפסיכומטרי הוא מבחן יחסי, כלומר בהתאם להישגים של אחרים, נוצר מצב שבשנים האחרונות על מנת לקבל ציון גבוה יש צורך "בנשק סודי" משהו שלא רבים עושים ובכך לקבל יתרון יחסי ולהצליח לקבל ציון גבוהה יותר ביחס לנבחנים האחרים שלמדו לבד ו/או עשו קורס.
 3. מורה פרטי יכול להכיר מקרוב את החוזקות והחולשות של כל תלמיד ולתת לו טיפים אישיים יותר.
 4. מורה פרטי לפסיכומטרי גם בדך כלל יהיה זמין יותר ונגיש יותר מאשר המרצים בקורסים הכליים וזה מסייע רבות לאוכלוסיית הסטודנטים העתידית שמתחילים ללמוד למבחן הפסיכומטרי כשהן נמצאים בצבא או עובדים בעבודות מזדמנות כגון משמרות במלצרות, אבטחה וכו'.
 5. מועד ב' – סטודנטים רבים שלמדו לבד ו/או עשו קורס וקיבלו ציון גבוה אך שאינו מספק להתקבל לאוניברסיטאות הנחשקות או הפקולטות היוקרתיות (רפואה, מדעי המחשב, הייטק וכו')  נרשמים לביצוע מבחן חוזר כאשר אם מחזקים את הידע והנסיון שלהם בידע וניסיון של מורה פרטי בכיר מנוסה.

אז איך בוחרים מורה פרטי לפסיכומטרי?

‏קודם כל כדאי לדעת שחלק מהמרצים בקורסי הפסיכומטרי הפתוחים גם מקבלים תלמידים באופן פרטי וזהו כנראה אחד הקריטריונים השכיחים ביותר. אולם כדאי לקחת בחשבון עוד מספר קריטריונים לבחירה:

 • שנות הניסיון והוותק בהכנת תלמידים לפסיכומטרי
 • האם מורים אלו מלמדים ומכשירים מורים אחרים? מי שמכשיר מורים יחשב באופן טבעי למורה בכיר ומנוסה יותר, שמבין את אסטרטגיות הלמידה באופן יסודי ועמוק.
 • גמישות וזמינות. אם כבר בחרתם לקחת מורה פרטי לפסיכומטרי, אזי רצוי שהוא יהיה זמין עבורכם בזמני הלמידה והתרגול שלכם.
 • כימיה אישית – עד כמה את או אתה מתחברים לאופי ולאישיות של המורה ועד כמה נוצרת כימיה בינכם. על מנת לסייע לתלמידים לבחון את הנקודה הזו, חלק מהמורים נותנים שיעור ניסיון במחיר מופחת או אפילו שיעור בחינם! באופן זה תוכלו לבחון את ההתאמה בינכם לבין המורה שבחרתם.
 • מיקום הלימוד והתרגול – היכן מתקיימים השיעורים? האם פרונטאלי? האם בזום? בשילוב שלהם (היברידי) , שילוב קבוצות למידה וכו'. חלק מהמורים ממליצים על שילוב של קבוצות למידה בין תלמידים וזה יכול להיות ערך מוסף אם אתם מוצאים את זה מתאים להרגלי הלמידה שלכם.
 • ונקודה אחרונה היא כמובן גם המחיר שצריך להתאים לכיס שלכם. מבדיקה שעשינו, גילינו שעלות מרבית המורים הפרטיים לפסיכומטרי אינה גבוה ביחס לקורס ועיתים אפילו נמוכה יותר.

אז אם אתם מתכננים ללמוד בקרוב לפסיכומטרי או בעיצומן של הכנות לקראת המבחן, כדאי לשקול גם את הפתרון הזה כחלק מהאפשרויות. ולא משנה במה תבחרו – שיהיה הרבה בהצלחה!

Back to top button