טכנולוגיהעסקיםשיווק B2Bשיווק דיגיטלי

AB Testing

A/B Testing

בדיקות AB Testing או בשמם החלופי Split Testing הן טכניקות לשיפור ביצועים במגוון תחומים כגון: פרסום בשלטי חוצות, פרסום בטלויזיה, פרסום ברדיו, פרסום בדיגיטל וגם בעולמות הנדסת התוכנה כשרוצים לבדוק איכות ממשקים ועוד.

בדיקות AB Testing התחילו בתחום הפרסום המסורתי, כאשר מפרסמים שמו לב ששינוי קטן במודעה מביא לתוצאות עסקיות שונות מאד. מצד אחד ברור שמודעות שונות לחלוטין יביאו לתוצאות שונות מאד מבחינה עסקית, אבל איך זה ששינויים ממש קטנים יוצרים שינוי מאד גדול? שינויים לדוגמה:

  • סוג הפונט (Font type)
  • צבע הטקסט
  • מיקום הטקסט במודעה
  • תמונת הרקע
  • אלמנט שונה בתמונת הרקע (למשל תמונת רקע עם עץ דקל, לעומת תמונת רקע ללא עץ דקל)

לתופעה זו גם קוראים היום "לא רציונאלי ולא במקרה", כלומר אין הסבר רציונאלי ברור.

זה לא מקרה שהתוצאה שונה, כלומר יש כנראה הסבר רציונאלי, רק שהוא לא תמיד ברור והאנרגיה להבנת הרציואל הזה לא תמיד מצדיקה את המאמץ וכך בעצם נולדו בדיקות ה AB Testing כשהרעיון מאד פשוט ולהלן ההסבר:

AB Testing – כיצד מבצעים?

מנסים שתי גרסאות, לגירסה הראונה קוראים A ולגירסה השניה קוראים B, גרסה B מעט שונה (לא בהרבה) מגרסה A ואז בודקים מה עובד יותר טוב. למשל, האם גרסה A של מודעה טובה יותר מגרסה B של מודעה. הגירסה הטובה יותר מבין השתיים, זאת שמביאה תוצאות עסקיות טובות יותר הופכת להיות גרסה A.

ואז מייצרים גרסה חדשה שהיא גרסה B הכוללת בדרך כלל שינוי אחד קטן בלבד. ואז חוזרים על הבדיקה הפעם לקבוצה מצומצת יותר של אוכלוסיה (על מנת שלא לבזבז כסף על פרסום לא אפקטיבי). באופן כזה המודעה או דף הנחיתה או הממשק למשתמש נמצא בתהליך שיפור מתמיד.

מה ניתן להשיג באמצעות בדיקות AB ?

כאשר ישנם מקרים רבים (Case Studies) שבאמצעות השימוש בטכניקות אלו, הצליחו פרסומות ו/או אתרי מסחר להכפיל ואף יותר את התוצאות העסקיות שלהן וזה כאמור שווה הרבה כסף!

כיום ישנם כלים רבים לבדיקת AB Testing וגם כלי הפרסום וכלי פיתוח אתרי אינטרנט מגיעים עם יכולות ביצוע בדיקות כאלה.

תחום המסחר האלקטרוני נחשב כתחום שבו AB Testing הוא קריטי להצלחה, אתרי מסחר אלקטרוני (eCommerce) שלא מצליחים להגיע ליחסי המרה המקובלים בענף שלהם ישתמשו ב AB Testing כחלק מתהליך ה CRO (Conversion Rate Optimization).


רוצים לדעת עוד על בדיקות AB Testing? אתם מוזמנים ליצור קשר עם הכותב שהוא מומחה ויועץ שיווק דיגיטלי , במידה ותרצו לקבל ייעוץ ראשוני ללא כל התחייבות מצידכם בנושא זה או בתחום השיווק הדיגיטלי בכלל, השאירו פרטים וגיל יחזור אליכם בהקדם :


    כתבות קשורות

    Back to top button