כללילייף סטיילעסקיםשוק ההון

מהי קרן נאמנות ולמי מתאים להשקיע בקרן נאמנות ?

מדריך קצר למשקיע המתחיל – מהי קרן נאמנות?

יש לא מעט אנשים שמחפשים איפה להשקיע את הכסף שלהם. זה יכול להיות סכום שהם חסכו עם השנים ולאחר שהם שמרו שקל ועוד שקל הצטבר להם סכום גדול יחסית, זה יכול להיות איזה שהוא חיסכון שהם פתחו או שהגיע זמנו להיפרע ועכשיו הם מחפשים איפה לשים אותו, זה יכול להיות איזה שהוא סכום לא מתוכנן כמו ירושה או כסף מכל מקור אחר.

אופציה שכדאי לשקול היא קרן נאמנות, אופציה שיש לא מעט בציבור שלא יודעים עליה יותר מידי אבל יש לה יתרונות והיא יכולה להתאים ללא מעט אנשים. אז הנה קצת על הקרן, מהי ולמי היא מתאימה.

מהי קרן נאמנות ?

אנשים יחידים יכולים להשקיע בניירות ערך סחירים. אולם הטרחה בניהול תיק השקעות, פיזור הסיכונים, מעקב יום יומי וקבלת החלטות השקעה הנם משימות מורכבות הגוזלות הרבה זמן ולכן איננה מתאימה למרבית האנשים.

ובשביל להשקיע צריך לקנות יחידות השתתפות בקרן. כל מי שמחזיק ביחידות הללו זכאי לשותפות בהתאם לגודל היחסי בהשקעה שלו. מי שמנהל את הקרן זה מנהל השקעות שיודע מה לעשות איתה, הוא מחזיק בתיק והוא זה שמבצע את הפעולות השונות.מרבית המשקיעים מעדיפים להשקיע בקרן מנוהלת.

ההשקעה בקרן נאמנות דומה במידה רבה לבחירה במנהל תיקים. המשקיע יכול לבחור את מנהל הקרן (בהתאם למדיניות ההשקעה, גודל הקרן וכו') ואז לרכוש יחידות השתתפות בתיק המנוהל. למעשה שיטת השקעה זו היא סוג של "מנהל תיקים להמונים", ליחידים שאין להם סכומי עתק להשקעה זו אלטרנטיבה ראלית מאחר ומנהלי תיקים לא יקדישו זמן לניהול תיקי השקעות קטנים. כיום גם מנהלי תיקי השקעות קונים בעצמם קרנות נאמנות ולמעשה מנהלים – Fun of funds.

מנהל הקרן צריך לדווח לקבוצת המחזיקים ביחידות ההשתתפות מה עם הכסף שלהם וככל הערך של קרן הנאמנות יגדל ככה כל אחד יגדיל את הכסף שלו. (גודל החלק שלו הוא באחוזים ככה שהוא לא משתנה) חשוב לדעת קרן נאמנות היא לא כמו נייר ערך רגיל והקרן לא יכולה להיסחר כל הזמן, אלא יש שעה מסוימת שעד שהיא מגיעה אפשר לקנות ולמכור ומחיר הקרן נקבע בסוף יום המסחר.

למי זו השקעה מתאימה?

קרן נאמנות מתאימה להשקעה לסוגים שונים של אנשים והיתרונות שלה מספרים על אותם אנשים:

  • נזילות הכסף – יש לא מעט אנשים שחוששים להשקיע לטווח ארוך מהסיבה הפשוטה, הם חוששים מה יהיה אם הם יצטרכו את הכסף שלהם מעכשיו לעכשיו. הקורונה כמובן הגבירה את החששות הללו אבל גם לפני, אנשים תמיד מעדיפים כסף שיכול להיות נזיל מאשר כסף סגור שאי אפשר לגעת בו או כזה שיש לו עמלת פירעון גבוהה. לאנשים כאלו, קרן נאמנות יכולה להיות הדבר הנכון. היא נזילה ויכולה להפוך למזומנים מעכשיו לעכשיו.
  • השקעה נמוכה – יש סוגים שונים של השקעות שבשבילן צריך סכום כסף גדול. הבעיה היא שיש לא מעט אנשים שאין להם סכומי כסף גדולים להשקיע וגם יש כאלו שחוששים מאוד לשים סכומי כסף גדולים. גם במקרה כזה, קרן נאמנות היא הפתרון עבור מי שמחפש השקעות לא גדולות במיוחד. שלא כמו בניירות ערך אחרים, היא מאפשרת לרבים רבים להיכנס לעולם ההשקעות ומתאימה גם למי שלא יכולים להשקיע בגדול.
  • פופולאריות – קרנות נאמנות יכולות להתאים למעשה לכל אחד. הפופולאריות שלהן היא גבוהה ולא סתם. כך גם מי שחושש להיכנס לעולם ההשקעות יכול לעשות את זה בלב שקט, כמובן במידה והוא בוחר את החברה המתאימה שתנהל לו את הכסף.
  • לייף סטייל – כן, גם זה קשור ללייף סטייל. מי שמעדיף להאציל סמכויות ולא מעוניין "לעבוד" בניהול הכסף שלו ומצד שני אין לו מספיק כסף להשקיע אצל מנהל תיקים פרטי, אזי השקעה בקרנות נאמנות יכולה לסייע ללייף סטייל של המשקיע :9

ניהול נכון מביא לתוצאות

קרנות נאמנות לא סתם פופולאריות בקרב הציבור ויש שיגידו שהן מכשיר ההשקעה הפופולארי ביותר. הניהול הוא אקטיבי ואם בוחרים את החברה הנכונה, הן יכולות להביא לרווחים נאים. אם אתם לא יודעים או לא בטוחים, כדאי שלא תעשו את זה לבד אלא תבחרו חברה בעלת ניסיון רב ולקוחות רבים מרוצים.

כתבות קשורות

Back to top button