כלליעסקים

איך לבחור השקעות נדלן בחו"ל

עדכון לכתבה, עריכה מחודשת ב 11 לאוגוסט 2023

רקע

את הכתבה הראשונה בנושא כתבנו באמצע 2021, אולם ב 16 חודשים האחרונים השינויים היו כה גדולים, שהרגשנו צורך לבצע עדכון.

בד"כ תנודות משמעותיות בתחומי ההשקעות עורכות שנים רבות, אך במקרה זה, השינוי של השנה וחצי האחרונות היה מאד מהיר ודרמטי, כמות הישראלים שבחרו להשקיע בחו"ל, לפי מיטב הערכות יותר מהוכפלה! וישנם מספר גורמים לדרמה הנ"ל:

 • ההשקעה בנדל"ן בישראל הפכה להיות יקרה מאד, עם תשואות נמוכות יחסית ורף כניסה גבוה מאד.
 • החשש מרפורמה המשפטית שהציגה שממשלה שיצרה הייפ ומודעות להשקעות בחו"ל.
 • חשש מירידת הערך של המטבע הישראלי.
 • תחושה ואווירה שחלון ההזדמנוית להשקעות נדל"ן בחו"ל יסגר.
 • סף כניסה נמוך – ניתן לרכוש נכסים עם תשואה של 8%-12% במחיר של 250,000 ש"ח בלבד.
 • התרבות סיפורי ההצלחה של משקיעים ישראלים, חלקם קטנים שהצליחו לבצע עסקאות מוצלחות.

התפלגות ההשקעה של ישראלים לפי מדינה (הערכה) – בכל סוגי הנכסים: מסחרי, מלונאות, משרדים ומגורים.

מדינהאחוזכיוון הטרנד/ מגמה. הערות
ארה"ב30% מגמת ירידה, בעיקר מגורים
גרמניה20%מגמת ירידה
אנגליה16%מגמת עליה, בעיקר מגודרים ומסחרי
יוון/קפריסין14%מגמת עליה חזקה
פולין5%מגמת ירידה, בעיקר מסחרי ומלונאות
שאר המדינות15%

כאשר קנדה סגרה את שעריה למשקיעים חדשים בשנה האחרונה.

צריך להזכיר גם את פורטוגל שעלתה על מפת ההשקעות של הישראלים בשנה / שנתיים האחרונות והמגמה של השקעות בפורטוגל נמצאת בעליה, אולם, שיעור התשואה הממוצע הנמוך יחסית בשילוב תנאי השוק המקומיים מקטינים את כמות ההזדמנויות להשקעה (להבדיל מישראלים שרוכשים דירות למגורים בפורטוגל, או לטובת דרכון וכו' שאז שיקול הכדאיות הכלכלית של ההשקעה הוא רק מרכיב אחד ולא תמיד המרכיב הכי חשוב).

וכיום עדיין יש בישראל לא מעט משקיעי נדל"ן שמחפשים את ההשקעה הבאה שלהם בחו"ל. הם מחפשים בעצמם או בעזרתן של חברות שעוסקות בתחום. כשהשאיפה היא כמובן להגיע לנכס האידיאלי, זה שלא צריך להתעסק איתו יותר מידי אבל מביא את התשואה הרצויה. ישנה התפקחות מסוימת בקרב המשקיעים הישראלים מדירות AirB&B אחרי תקופת הקורונה, יש לא מעט עדויות של שינוי ייעוד מהשכרות לטווח קצר להשכרות לטווח ארוך במיוחד באזורים של ביקוש נמוך ובינוני.

כאמור יש לא מעט מקומות בעולם בהם כדאי להשקיע וכל מה שצריך זה לעשות את הבירורים הרלוונטיים. ואם גם אתם חושבים על השקעה בנדל"ן בחו"ל הנה כמה טיפים חשובים איך לעשות את זה נכון.

שקיפות מעל לכל

בבואכם למצוא השקעה בנדל"ן בחו"ל ורגע לפני שאתם מחליטים על מדינה להשקיע בה, חשוב שתבחרו אחת שיש בה שקיפות גבוהה עד כמה שניתן. שקיפות גבוהה תאפשר לכם לקבל את כל הנתונים שאתם צריכים, ויחד עם טכנולוגיה מתקדמת תוכלו לעשות החלטה מושכלת. בפועל זה אומר שתוכלו בכמה קליקים להגיע ללא מעט מידע מהימן, מידע על הנכס הפוטנציאלי כמו נתונים כלכליים באזור, מה מזג האויר בו בכל עונה, מהי רמת הפשיעה, מהן המגמות בשוק הנדל"ן המקומי, מה לגבי תרבות באזור, מה לגבי אפשרויות חינוך שקיימות שם, שווי הנכסים באזור וכדומה. המדינות המובילות בנושא שקיפות הם ארה"ב, אנגליה וגרמניה.

כשיש שקיפות גבוהה הכול מתנהל הרבה יותר פשוט. אין לחץ כל הזמן לחפש מה נכון ומה לא נכון וכשתבדקו מי הוא הבעלים של נכס שאתם רוצים לקנות, בסבירות גבוהה שתקבלו מידע אמיתי. זה לא יפתור אתכם כמובן מלהעמיק ולוודא שאכן המידע אמיתי, אבל יעשה לכם חיים קלים יותר ועם רמת סיכון נמוכה יותר.

סביבה ופוליטיקה מקומית

כן, גם פוליטיקה מקומית יכולה להשליך על הנכס אותו אתם רוצים לקנות. במדינות העולם החופשי יש בטחון רב יותר שלא יהיו שינויים דרמטיים, אך במדינות פחות חופשיות כמו גיאורגיה או יוון התמורות יכולות להיות משמעותיות. כך לדוגמא אם יש שינוי במשטר, היחס לתושבי חוץ ולזרים בכלל יכול להשתנות מן הקצה אל הקצה. יכולים להיות שינויים כלכליים רציניים או כל דבר אחר שיכול להשפיע על מחירים, על שוכרים ועל ההתנהלות באופן כללי עם נכס מכל סוג שהוא. גם בהקשר זה מדינות כמו ארה"ב, אנגליה וגרמניה ייחשבו כיציבות יותר.

ניהול מקומי של הנכס

ישראל היא מדינה קטנה, מדינה בה בשביל להגיע מהקצה האחד אל הקצה השני צריך לא יותר מכמה שעות. גם אם אתם גרים בתל אביב ואתם קונים נכס בבאר שבע, תוכלו לנהל אותו ולהגיע אליו מידי פעם לראות מה איתו. כשרוכשים נכס להשקעה בחו"ל אי אפשר כמובן להגיע ולבקר אותו כל הזמן ובטח לא בתדירות גבוהה. צריך להיעזר בחברת ניהול מקומית (שבדרך כלל מגיעים אליה דרך חברה ישראלית) כזו שאפשר לסמוך עליה שתנהל את הנכס ביד רמה, תהיה עם "היד על הדופק" לגבי שינויים בסביבה / שכונה וכמובן תהיה בקשר שותף עם הדיירים בנכס שלכם.

ניהול נכסים זה אומר כל מה שנוגע לתחזוקה, לניקיון, לגביית שכר דירה וכל דבר אחר שצריך לעשות עם הנכס.

להיעזר בחברת נדל"ן ישראלית

גם אם אתם "שועלי נדל"ן" בישראל ובטח אם אין לכם ניסיון בהשקעות נדל"ן בחו"ל, אתם צריכים ליווי של חברה מקצועית, חברה שתסייע לכם להגיע אל הנכס האידיאלי מבחינתכם. אתם צריכים חברה עם ניסיון רב ועם "קבלות" על העשייה שלה, חברה שיש לא מספיק לקוחות מרוצים שחברו אליה וקיבלו שירותי ליווי מקצועיים.

חברה כזו תעשה לכם את החיים הרבה יותר קלים, בטח אם יש את מחסום השפה. היא קודם כל תכוון אתכם אל המדינה הרלוונטית להשקעה ותמקד אתכם בנכסים ספציפיים שיכולים לעניין אתכם. היא תחבור לחברת ניהול מקומית ותהיה המתווכת בשבילכם, ולמעשה, היא תחסוך לכם לא מעט זמן וכאב ראש. חברה כזו אומנם תעלה כסף אבל היא תחסוך לכם המון וגם תסייע לכם להרוויח לא מעט.


מעוניינים לקבל המלצה על חברות השקעה בחו"ל, השאירו פרטים ונשלח אליכם באימייל:


  אולי יעניין אותך גם:

  כתבות קשורות

  Back to top button