בריאותכללילייף סטיילקניות

צמחי מרפא – מה הסוד שלהם ומה הופך אותם לחלק בלתי נפרד מתהליכי מניעה וריפוי מחלות?

בעבר היו נחשבים צמחי המרפא כ״תרופות סבתא״ או כתרופות בהם משתמשים הסינים בלבד. לכל תרבות היו את הצמחים והתרכובות הייחודים לה.

היום ללא ספק, "תרופות סבתא" אלו המופקות מצמחים עמדו במבחן הזמן וגם העולם המערבי מקבל אותם כבית מרקחת של הטבע. בעידן המודרני ובאורח החיים הלחוץ שאנו חיים הגוף שלנו זקוק למשהו שירגיע אותו. משהו שייקל על כאב, ישפר את יכולת הריכוז, יפחית חרדות ומתחים ובכלל יהפוך את החיים לרגועים ונעימים יותר.

בשנים האחרונות חקר הצמחים הלך והתרחב בעיקר בשל שפע מחלות חדשות שלא היו נפוצות כל כך בעבר.

מהם צמחי המרפא וכיצד הם עובדים?

בניגוד לדעה הקדומה כי צמחים הם רק צמחים, גם המדע המתקדם יודע היום כי לצמחים ישנן תכונות חיוביות והם יכולים לשמש כתרופות למחלות, כרפואה מונעת או כרפואה משלימה לרפואה הקונבנציונאלית.

לאחר שהסינים חקרו את תכונותיהם וסגולותיהם של צמחים רבים הם התחילו לרקוח מהם תרכובות שהיו שונות אחת מהשנייה במראה, בריח ובטעם ולעל אחת מהן הייתה השפעה שונה על גוף האדם: הרגיעו, המריצו, חיממו או קיררו אך מה שבטוח הייתה לכולם השפעה על מערכת הדם, העצבים והשרירים.  

הסינים רקחו תרכובות קבועות שיכולות לפתור הרבה מאוד בעיות נפוצות בקרב מטופלים. במקרים בהן הבעיה מורכבת ניתן להרכיב תרכובת ממספר צמחים שתתאים לטיפול הספציפי של המטופל ועל פי אורח חייו האישי.

השילוב בין הצמחים הוא מה שמביא לכדי ריפוי. בכל תרכובת תהיה צמח אחד עיקרי וצמחים נוספים שעוזרים או מאזנים אותו.

התרכובות שמופקות מצמחי מרפא מיוצרות בדרך כלל כנוזל, אבקה, משחה או קפסולה. כך שגם מי שאינו אוהב את טעם התרכובות יוכל ליטול אותן בקפסולות. 

מה ההבדל בין צמח מרפא לתרופה?

בעוד שבתרופה ישנו חומר פעיל אחד, שיש לו השפעה מהירה יחסית ולעיתים יכול לרפא משהו אחד אך לגרום נזק למשהו אחר, הרי שאת צמח המרפא אנו נוטלים בשלמותו. כך אנחנו בעצם משיגים טיפול מתון יותר אך מאוזן, מכיוון שישנם בצמח גם מרכיבים אשר מגינים ולא רק מטפלים. חשוב להדגיש כי ישנם גם שילובים חיוביים בין צמחים לתרופות 

יתרון נוסף של צריכת צמחי פלא אלו הוא שלרוב אין להם תופעות לוואי (לעיתים נדירות יש רגישות לאחד הצמחים ואז יש להיות בקשר עם המטפל ולדווח על כך) ולכן ניתן להשתמש בהם במצבים כרוניים ולתקופות ממושכות. 

גם העובדה שניתן לרכוש את צמחי המרפא ללא מרשם והם אינם יקרים באופן יחסי הופכים אותם למאוד פופלריים בקרב אנשים רבים.

באילו מצבים יכולים לסייע צמחי המרפא?

צמחי המרפא יכולים לסייע בקשת רחבה מאוד של מצבים, גם פיזיים וגם נפשיים: לחץ, חרדה, דיכאון, בעיות קשב וריכוז, אלרגיות, בעיות גיל המעבר, בעיות אורטפדיות, מחלות אוטואימוניות, טיפול בתאים סרטניים ועוד. מוצרים טבעיים מאפשרים גם ירידה במשקל כיום ניתן לטפל גם בבעיות פריון באמצעות בצמחי מרפא ועוד סוגים רבים של בעיות ומועקות אנושיות

למי מתאים הטיפול בצמחי מרפא?

הטיפול מתאים לכל הגילאים ונמצא יעיל מאוד גם בטיפול בילדים. נשים בהריון או מניקות צריכות לגלות זהירות בצריכת צמחי מרפא ובכל מקרה חשוב מאוד להיוועץ באיש מקצוע שיכווין איזה צמח מתאים לשימוש הספציפי הנדרש ומינוני צריכה. 

כתבות קשורות

Back to top button